nė gjuhėn shqipe:Faqe e mėposhtme[A1] (106) nga disertacion inaugurues[A2] me temė

STUDIMET PĖR

REAGIMET[A6] NGA ACID DEHIDROASKORBIK DHE DIKETOGULONIK

ME NDIHMĖN E SPEKTROSKOPIA INFRA TĖ KUQE (IK) KOMPJUTER NDIHMUAR (gjermanisht)

paraqitur nga Detlef Pagel (lindur nė Hermannshtajn / Qarqu Vetclar (Hermannstein / Kreis Wetzlar), Gjermania)

Gieseni (Gießen), 1992

ishte shtypur dhe (ishte) pėrkthyer nga dhe (ishte) vėnė Rrjeti gjithė botrorė (World Wide Web) me leje miqėsore tė autorit © 2020.
... unfertiger Entwurf; unready draft; Drafti i ngathėt ...
Alle rot- und grünfarbenen Wörter sind ungeprüft
All red and green colored words are unproofed
106

5 Pėrmbledhje

Nė kėtė punė, oksidimi dhe reduktimi i sistemit redoks tė acidit askorbik / acidit dehidroaskorbik edhe saponifikimi hidrolitik[A3] nga acidi Dehidroaskorbik (DHA) pėr acidin Diketogulonik (DKG) ishin shqyrtuar. Me ndihmė e parametrave tė brezit konstatuar, (e) spektreve standarde dhe kalibrimit nga matjet infra tė kuqe pėr substancat tė cilat pėrmbajnė grupe e lidhjes H–O dhe C=O, si metodologjia pėr tė vėzhguar reagimet me spektroskopi infra tė kuqe dhe interpretimi pėrjetuan njė mbėshtetje thelbėsore.

Nė kėtė kontekst, problemet e tautomerizmi tė keto-enol ishin studiuar tek acetilaceton dhe acide (izo-)Askorbik. Pėr mė tepėr doli, qė vlerat e rrėnjės katrore e koeficientit tė shuarjes integrale tė mėnyrave tė vibrimit tė shtrihen e C=O, tė cilat janė proporcionale me ndryshimet e momentit dipole, ndryshonin veten e tyre krahasimisht nėpėrmjét zėvendėsimit tė grupeve tė bonove fqinje. Dukuria e hidratimit tė grupeve keto mundte pėr tė qenė[A13] ndjekur me spektroskopi infra tė kuqe nė njė molekulė tė thjeshtė (butanal[A4]). Pėr acidet dehidroaskorbik nė tretėsirė, interpretimi ėshtė nė llogarķ tė disa efekteve tė ndikimit tė ndėrsjellė ende tė paqartė[A15]. Megjithatė, diferencat tė pastėr midis bis-DHA tė kristaltė dhe formė tė DHA tė hidratuar rezultonin nga zona tė luhatje[A5] tė tendosje tė H–O dhe O=C. Njėkuptimtė[A16], deuteronimi[A7] e grupeve HO ishte e suksesshėm ndaj bis-DHA. Pėr procesit tė saponifikimit tė DHA, marrėdhėniet funksionale e temperaturės dhe pH me njė energji e aktivizimit tė 79,3 kJ/mol[A9][A20] ishin pėrcaktuar[A8]. Me ndihmėn e pėrpunimit elektronik i tė dhėnave (PED), déri tek tre spektrit standard infra tė kuqė, pėrkatėsisht tė DHA, DKG dhe njė tjetėr substancė si redukton mundnin[A10] pėr tė qenė[A13] ndarė nga tretėsirat e D2O. Vlera e pKa-it pėr produktin saponifikimit (DKG), hetuar nga titrimi i pH-it dhe nga spektroskopia infra tė kuqe, korrespondon me vlerat e njohura e pKa-it e acidet okso-karboksilike. Evolucioni i CO2 nė spectra tė fishekėve mund[A11] pėr tė qenė[A13] tė ndjekur[A12] dekarboksilimi i DKG. Megjithatė, DKG ėshtė ende mjaft e qėndrueshme nė pėrqėndrime tė larta nė tretėsirė nė 37°C. Reagimet e dekompozim tė DKG ishin ekzaminuar cilėsisht, duke filluar nga solucionit stok[A14] tė DKG, edhe nė varg pH-it neutral dhe bazik. pėrveē me spektroskopia infra tė kuqe ende me spektrofotometri, me spektroskopia me fluoreshencė dhe gjithashtu me spektroskopia me rezonancė paramagnetike e elektronit (RPE). Substanca rubin-kuqe, e cila ėshtė e evoluar me vlerė tė pH tė lartė tė dy nga DHA-i dhe nga DKG-i, dhe e cila ėshtė e paqėndrueshme ndaj[A17], mund[A11] pėr tė qenė[A13] tė shoqėruar[A12] me procese tė radikalit kimik tė lirė. Ajo u gjet njė sinjal RPE, qė tregojnė radikalėt R–O.

Ėshtė problematike, qė reduktimi dhe oksidimi ėshtė influencuar (/ ėshtė ndikoh ; t'u ndikohen ??) nga paqėndrueshmėria tė DHA dhe paqėndrueshmėria tė DKG. Prandaj pėrqendrimet ekuimolar[A18] tė NADH reduktojnė vetėm i paplotė DHA-i nė varg pH fiziologjik pėr shkak tė saponifikimit shtesė tė DHA. E njėjta gjė vlen me reduktime nga substancat, qė pėrmban grupit tė H–S, pėr tė cilėn ishtė gjetur njė rendi i reaksionit sa duket i ngjashėm me saponifikimit e DHA-i. Megjithatė, njė gjendjes i ndėrmjetem tė cilat ndjek reagimi i vėrtetė reduktimin e DHA, ėshtė provuar me spektroskopi infra tė kuqe me reagimet me grupet H–S. Diferencat qartė spektroskopike infra tė kuqe u gjenden me reaksionit e oksidimi midis derivateve, tė cilat janė tė paaftė ose tė aftė, tė ciklizues[A19] C(6)–O–C(3).
Nota:
Shėnim:
Sinonime shqiptare:
Albanische Synonyme:
 A1)  faqe mė pas
faqe e mėposhtme
faqe e mėpastajme
 A2)  disertacion inaugurues
punim doktorate
disertacion i doktoratės
tezė disertacioni doktoranti
 A3)  saponifikimi hidrolitik
hidrolizės alkalin
 A4)  butanal
butiraldehid
 A5) 
[unbest.NOM.Sg.]: [unbest.GEN.Sg.]:
luhatje e tendosje luhatjeje tė tendosje
luhatje tendosese luhatjeje tendosese
luhatje valentore luhatjeje valentore
luhatje tensioni luhatjeje tensioni
vibrim me tendosje vibrimi me tendosje
oshilim me tendosje oshilimi me tendosje
lėkundje e tendosje lėkundjeje tė tendosje
 A6)  reagimet
reaksionit
 A7)  deuterimi (??)
deuteronimi (??)
deuteracioni (??)
shkėmbimi me deuterium
reaksioni i shkėmbimit tė izotopit me deuterium
reaksioni i shkėmbimit tė izotopit tė hidrogjenit me hidrogjen i rėndė
 A8)  konstatuar
pėrcaktuar
 A9)  J
Joule
Xhaul
 A10)  mundnin
mundshin
 A11)a)  mund
mundė
 A12)a)  ndjekur
ndiqur
 A13)a)b)c)  qėnė
qenė
 A14)  solucionit stok
solucionit i rezerve
tretėsirat e rezerve
 A15)  tė paqartė
shumėkuptimėsh
 A16)  njėkuptimė
qartė
pa ambiguitet
 A17)  kunder
ndaj
 A18)  equimolar
ekuimolar
 A19)  tė ciklizues C(6)–O–C(3)
pėr tė formuar njė unazė C(6)–O–C(3)
 A20)  79,3 [= 79.3 (eng.)]
shtatėdhjetė e nėntė presje tre

Fjalė kyēe (keywords): Detlef, Pagel, Gieseni, Giessen, 1992,
DHA, DKG, NADH, pH, pKa, RPE,
acetil, aceton, acid, aktivizimit, alkalin, askorbik, bazik, bis, brezit, butanal, ciklizues, dehidro, dekompozim, deuteronimi, diketo, dipole, elektronit, energji, enol, evolucioni, fishekėve, fiziologjik, fluoreshencė, fotometri, gjendjes, grupit, gulonik, hidratimit, hidrolitik, inaugurues, infra, integrale, interpretimi, izo, kalibrimit, karboksilike, keto, koeficientit, kristaltė, kuqe, lidhjes, luhatje, matjet, momentit, ndėrmjetem, neutral, oksidimi, okso, paqėndrueshmėria, paramagnetike, parametrave, pėrmbledhje, pėrqėndrime, produktin, punė, qėndrueshme, radikalėt, reaksionit, redoks, reduktimi, redukton, rendi, rezerve, rezonancė, saponifikimit, shuarjes, spektro, spektroskopia, standarde, stok, tautomerizmi, temė, temperaturės, titrimi, tretėsirė, unazė, varg, vlera, zona,
Haftungsausschluss
Flag Counter
© drpagel.de Alle Rechte vorbehalten.