Gaeilge Ghaelach: vʲiː ən̻ˠ l̻ʲahən̻ˠəx ʃo ə l̻ʲan̻ˠəsˠ (ceːd̪ˠ isˠ ə ʃeː) oːn̻ˠ tʲun̻ˠsˠkn̻ˠau-t̪ˠɾˠaːxt̪ˠəsˠ lʲeʃ ən̻ˠ aːvˠəɾˠ

imʲʃcɾʲuːd̪ˠəhə dʲ'imʲəbʲɾʲiː

oː aɟeːd̪ˠ dʲiːhədʲɾʲə-asˠkəɾˠəbˠəx aɡəsˠ (oː) aɟeːd̪ˠ dʲeː-ceːt̪ˠə-ɡuːl̻ˠoːn̻ˠəx

lʲeʃ ən̻ˠ ɡauɾʲ n̻ˠə sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠə inʲəfʲɾʲədʲeɾʲəɟə (ID) ɾˠiːuˠxədʲiː (ɟaɾˠəmˠaːnʲəʃ)

kuɾ̥ˠə i eɟ Detlef Pagel (irl.: dʲetʲlʲəfʲ pˠaɟəlʲ (??)) ( ə ɾˠuɡuː inʲ Hermannstein (irl.: heɾʲəmʲənʲʃtʲenʲ (??)), can̻ˠt̪ˠəɾˠ t̪ˠuˑəhə Wetzlar (irl.: vˠetʲzʲlʲəɾˠ ??) (Kreis Wetzlar) , ən̻ˠ jaɾˠmˠaːnʲ )

Giessen / Gießen 1992 (irl.: ɡieʃʃənʲ ??) mʲiːlʲə n̻ˠiː ɟeːd̪ˠ n̻ˠiːxə ə ɣaː

kl̻ˠoːʃcɾʲiːfˠə aɡəsˠ aʃtʲɾʲiː eɟ ən̻ˠ uːd̪ˠəɾˠ aɡəsˠ kuɾ̥ˠə əʃtʲax əɾˠ ən̻ˠ ɟɾʲeːsˠaːn̻ˠ d̪ˠaun̻ˠd̪ˠə (World Wide Web) lʲə kiːɲçəd̪ˠ oːn̻ˠ uːd̪ˠəɾˠ ©2018.
... Entwurf; draft; ...
Alle rot- und grünfarbenen Wörter sind ungeprüft
All red and green colored words are unproofed
Internationale Irisch-Lautschrift zum Connemara-Dialekt: https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_language
l̻ʲahən̻ˠəx caːd̪ˠ ə ʃaː (106)

kabʲədʲəlʲ ə kuːɟ (5)
axəmʲɾʲə

sˠə t̪ˠɾˠaːxt̪ˠəsˠ ʃo, ɾˠin̻ʲuː an̻ˠəlʲiːʃ əɾˠ ən̻ˠ oksˠiːdʲuː aɡəsˠ (əɾˠ) ən̻ˠ d̪ˠiː-oksˠiːdʲuː aɟeːdʲ asˠkəɾˠəbˠə aɡəsˠ aɟeːdʲ dʲiːhədʲɾʲə-asˠkəɾˠəbˠə ( koːɾˠəsˠ ocʃdʲiː ) xoː mˠa lʲeʃ ən̻ˠ hidʲɾʲəl̻ˠuː al̻ˠkəlʲəx oː aɟeːd̪ˠ dʲiːhədʲɾʲə- asˠkəɾˠəbˠəx (d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA)) ɡə aɟeːd̪ˠ dʲeː-ceːt̪ˠə- ɡuːl̻ˠoːn̻ˠəx (d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG)). fˠuˑəɾʲ ən̻ˠ ciˑəl̻ˠuː t̪ˠakiˑəxt̪ˠ ɾˠiˑəxt̪ˠən̻ˠəx xoː mˠa lʲeʃ ən̻ˠ vˠauoːl̻ˠiˑəxt̪ˠ ə bʲɾʲan̻ˠuː n̻ˠə himʲəbʲɾʲiː lʲə sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ, lʲeʃ ən̻ˠ ɡauɾʲ n̻ˠə bˠaɾˠəmʲeːd̪ˠəɾˠ ˠan̻ˠd̪ˠə, n̻ˠə sˠpʲectʲɾʲəmˠ kaidʲaːn̻ˠəx aɡəsˠ n̻ˠə sˠpʲectʲɾʲəmˠ kal̻ˠəbˠɾˠtːxaːnʲ fʲtn̻ˠt̪ˠə oː n̻ˠə t̪ˠauʃ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ sˠubˠsˠt̪ˠənʲtʲiː ə ɡon̻ʲiːn̻ˠ ɡɾˠuːpˠiː n̻ˠasˠk H–O aɡəsˠ C=O.

sˠə xauheːksˠ ʃo, ɾˠin̻ʲuː sˠt̪ˠadʲeːɾˠ n̻ˠə fˠaibˠən̻ˠə n̻ˠə t̪ˠaːt̪ˠəmʲeːɾʲəxt̪ˠə ceːt̪ˠ-əan̻ˠoːl̻ˠ inʲ aceːtʲul̻ˠ-(a/ə)ceːt̪ˠoːn̻ˠ (??) aɡəsˠ inʲ aɟeːdʲ (iʃiˑ-ə/a)sˠkəɾˠəbˠəxə (??). in̻ˠə han̻ˠt̪ˠə ʃinʲ, haːnʲəɟ ʃeː əmˠax, ɡəɾˠ aɾ̥ˠə iˑə d̪ˠ fʲeːnʲ ɡə komˠpˠəɾˠaːdʲəx n̻ˠə l̻ˠuˑəxən̻ˠə n̻ˠə fʲɾʲeːuʲə caːɾˠn̻ˠiː dʲenʲ xaueːfʲəxt̪ˠ t̪ˠan̻ˠuːxaːnʲ himʲaːl̻ˠəx dʲe n̻ˠə mˠoːən̻ˠə cɾʲahə ən̻ˠ tʲiːnʲə O=C, ət̪ˠaː i ɡovʲnʲəsˠ lʲeʃ n̻ˠə haɾ̥ˠəhə əɾˠ ən̻ˠ mˠoːmʲənʲtʲ jeːfʲəl̻ˠəx, tʲɾʲiːdʲ ən̻ˠ mˠal̻ˠəɾˠt̪ˠiˑəxt̪ˠ n̻ˠə ŋɾˠuːpˠiː n̻ˠasˠk kauɾˠsˠən̻ˠəxt̪ˠə. vʲiˑəhəsˠ inʲ an̻ˠ ə hiːɾ̥ˠuː ən̻ˠ fʲenʲəmʲeːn̻ˠ əɾˠ ən̻ˠ hud̪ˠɾˠaːtʲiː ceːtʲəɡɾˠuːpˠiː lʲə sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ i mˠoːlʲiːnʲ ʃiːmʲpʲlʲiː (bˠut̪ˠəɾˠ-(a/ə)lʲdʲeːd̪ˠ (??)). t̪ˠaː ən̻ˠ lʲeːɾʲvʲiːnʲuː fˠoːsˠ dʲeːvʲɾʲiːx lʲeʃ ən̻ˠ aɟeːdʲ dʲiːhədʲɾʲə-asˠkəɾˠəbˠəx i d̪ˠuˑəsˠl̻ˠəɡaːn̻ˠ mˠaɾˠ jal̻ˠ əɾˠ eːfʲəxt̪ˠiː eːɡsˠuːl̻ˠə dʲenʲ tʲun̻ˠxəɾˠ fʲɾʲifʲaːɾˠtʲəx. aːfˠəx, haːnʲəɟ dʲifʲɾʲiːxt̪ˠiː sˠolʲeːɾʲə idʲəɾʲ bʲisˠ-d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) cɾʲisˠt̪ˠəl̻ˠə aɡəsˠ ən̻ˠ oɾʲəmʲ hud̪ˠɾˠaːtʲiː dʲe d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) asˠ ɾˠeːɟuːnʲ cɾʲahə ən̻ˠ tʲiːnʲə H–O aɡəsˠ O=C. vʲiː ɾˠahuːlʲ ən̻ˠ dʲoːtʲeːɾʲuː n̻ˠə ŋɾˠuːpˠiː HO d̪ˠo vʲisˠ-d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) ɡan̻ˠ avʲɾʲiː. cin̻ʲtʲiːəx kadʲɾʲəvʲ fʲaimʲə dʲe hoːxt̪ˠ aɡəsˠ dʲe pH lʲə fˠin̻ʲə ɟnʲiːvˠxt̪ˠuːxaːnʲ 79.3 kJ/mol d̪ˠoːn̻ˠ fˠɾˠoːʃəsˠ ɡal̻ˠuːn̻ˠiː ən̻ˠ d̪ˠiː.heitʲ.ə. (DHA). vʲiˑəhəsˠ inʲ an̻ˠ ə jailʲ sˠuˑəsˠ lʲə tʲɾʲiː sˠpʲectʲɾʲəmˠ kaidʲaːn̻ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ, auən̻ˠ dʲe d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA), dʲe d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG) aɡəsˠ dʲe eːn̻ˠ sˠubˠsˠt̪ˠənʲtʲ əvˠaːnʲ ɾˠedʲəxt̪ˠoːn̻ˠ-kosˠuːlʲ D2O-huˑəsˠl̻ˠəɡaːnʲ lʲeʃ ən̻ˠ ɡauɾʲ oːn̻ˠ bˠɾˠoːʃaːlʲ sˠun̻ˠɾˠiː lʲectʲɾʲoːn̻ˠəx (PSL). kuɾʲəɡɾˠiˑən̻ˠ ən̻ˠ l̻ˠuˑəx pKa dʲenʲ t̪ˠaːɾʲəɟə ə jeːn̻ˠə ɡal̻ˠuːn̻ˠəx (DKG) ət̪ˠaː sˠkɾˠuːd̪ˠuː tʲɾʲiː hoɾˠtʲvʲəsˠkəx pH aɡəsˠ tʲɾʲiː sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ, lʲə l̻ˠuˑəxən̻ˠə pKa ahən̻ˠt̪ˠə ɡə mˠa ən̻ˠ oksˠoː-kaɾˠəbˠəksˠəlʲəɟeːdʲ. isˠ fʲeːdʲəɾʲ lʲeʃ ən̻ˠ eːvˠl̻ˠoːdʲ CO2 i sˠpʲectʲɾʲəmʲ mʲil̻ʲiːnʲiː ə ɾˠiˑən̻ˠəx ʃiˑəɾˠ ɡə dʲiː ən̻ˠ d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG), ə kal̻ʲən̻ˠ ɡɾˠuːpˠə kaɾˠəbˠəksˠəlʲə. aːfˠəx, t̪ˠaː d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG) fˠoːsˠ ʃasˠvˠəx ɡə l̻ʲoːɾˠ i dʲuːxən̻ˠiː aːɾˠd̪ˠ i d̪ˠuˑəsˠl̻ˠəɡaːn̻ˠ 37°C. eɟ t̪ˠosˠuː oː ɣn̻ˠaːh-huˑəsˠl̻ˠəɡaːnʲ d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG), sˠkɾˠuːd̪ˠiːəx ɡə kaːlʲiːxt̪ˠuːlʲ n̻ˠə himʲəbʲɾʲiː jiˑən̻ˠ-sˠkiːlʲtʲəxə d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG), sˠə ɾˠeːmʲʃə pH nʲoːd̪ˠɾˠəx aɡəsˠ al̻ˠkəlʲəx fʲɾʲe ʃənʲ, ax əvˠaːnʲ lʲeʃ ən̻ˠ sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ, fˠoːsˠ lʲeʃ ən̻ˠ sˠpʲectʲɾʲəfˠoːt̪ˠəmʲeːd̪ˠɾˠəxt̪ˠ aɡəsˠ lʲeʃ ən̻ˠ sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ l̻ˠuˑəɾˠəʃəxt̪ˠ aɡəsˠ xoː mˠa lʲeʃ ən̻ˠ sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ ahən̻ˠd̪ˠəsˠ pˠaɾˠəmˠainʲeːd̪ˠəx lʲectʲɾʲoːn̻ˠ (ə.pʲiː.el̻ˠ.(APL)). jinʲəx ʃeː eː fʲeːnʲ əɾˠ ən̻ˠ t̪ˠubˠsˠt̪ˠənʲtʲ ɾˠuːbʲiːnʲjəɾˠəɡ pH-l̻ˠuˑəx aːɾˠd̪ˠ, d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) aɡəsˠ oː d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG) əɾˠiːn̻ˠ, ət̪ˠaː eː eːɡausˠiː osˠ kon̻ʲə tʲun̻ˠxəɾʲ oːn̻ˠ eːɾˠ, aɡəsˠ isˠ fʲeːdʲəɾʲ eː lʲei ə vˠanʲən̻ˠ lʲə pˠɾˠoːʃəʃ sˠiːɾʲɾʲeːvˠəxə. fˠuˑəɾ̥ˠhəsˠ koːɾ̥ˠhə ə.pʲiː.el̻ˠ.(APL) əvˠaːnʲ ə lʲeːɾʲiːn̻ˠ fʲɾʲeːvˠxə (cemʲəcəxə) R–O.

t̪ˠaː ʃeː fˠaibˠəx ɡə vˠilʲ d̪ˠiː-oksˠiːdʲuː aɡəsˠ oksˠiːdʲuː ə vˠilʲ tʲun̻ˠxəɾˠ eɟ sˠt̪ˠadʲən̻ˠə nʲau-çasˠvˠəx dʲe d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) aɡəsˠ dʲe d̪ˠiː.kei.dʲiː.(DKG). d̪ˠaː vʲɾʲiː ʃinʲ, d̪ˠiː-oksˠiːdʲiːn̻ˠ tʲuːxənʲ en̻ˠ.ə.d̪ˠiː.heitʲ.(NADH) kau-mˠoːl̻ˠəɾˠəx əɾˠ ən̻ˠ d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) sˠə ɾˠeːmʲʃə pH fʲiʃoːl̻ˠiˑəxə ax nʲau-umˠl̻ˠaːn̻ˠ, asˠ ʃukəɾʲ ən̻ˠ ɣal̻ˠuːn̻ˠiː d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) bʲɾʲeʃə. t̪ˠaː ən̻ˠ ɾˠud̪ˠ ceːn̻ˠə bˠalʲiː lʲə d̪ˠiː-oksˠiːdʲiːeɟ eɟ sˠubˠsˠt̪ˠənʲtʲiː ə vˠilʲ ɣɾˠuːpˠiː H–S, fˠuˑəɾ̥ˠhəsˠ oːɾˠd̪ˠuː imʲəbʲɾʲiː dʲal̻ˠɾˠəhəx kosˠuːlʲ lʲeʃ ən̻ˠ ŋal̻ˠuːn̻ˠuː d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA) d̪ˠoːbʲ ʃuːd̪ˠ. aːfˠəx, t̪ˠaː ʃeː t̪ˠaːsˠt̪ˠaːlʲtʲə lʲə sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxt̪ˠ inʲəfʲɾʲəeɾʲəɟ sˠt̪ˠaːdʲ idʲəɾʲəvʲaːn̻ˠəx əvˠaːnʲ tʲɾʲiː imʲəbʲɾʲiː lʲə ɡɾˠuːpˠiː H–S, aɡəsˠ in̻ˠə jiˑə ʃinʲ lʲan̻ˠən̻ˠ ən̻ˠ tʲimˠəbʲɾʲuː d̪ˠiː- oksˠiːdʲuː fʲiɾˠ dʲe d̪ˠiː.heitʲ.ə.(DHA). fˠuˑəɾ̥ˠhəsˠ dʲifʲɾʲiːxt̪ˠiː sˠpʲectʲɾʲəsˠkoːpˠəxə inʲəfʲɾʲə-jeɾʲəɟ ɡl̻ˠan̻ˠ eɟ imʲəbʲɾʲiː oksˠiːdʲuːxaːnʲ idʲəɾʲ dʲiːɾ̥ˠə ət̪ˠaː eːɡəmˠəsˠəx n̻ˠuː (ət̪ˠaː) kumˠəsˠəx dʲe cuɡl̻ˠuːxaːn̻ˠ C(6)–O–C(3).

... under 2nd revision ...


Vokabelsuchhilfe wegen möglicher Anlautmutation
Ein Sprachschüler weiss nicht alle Regeln zur Anlautmutation. Daher hier eine Übersicht, um bei Suchmisserfolg wegen fehlender Vokabeleinträge im Suchalfabet eine weitere eventuell erfolgreiche Suche vornehmen zu können.
Neu-IRISCH: fehlerhaft / unfertig / ungeprüft / in Bearbeitung / später mehr
Sucht man z.B. "mgóilín" (??), "mhóilín" (mit dem Anlaut "mh"), "mkóilín" (??), "mlóilín" (??), "mmóilín" (??) und findet nichts, dann sollte man im Wörterbuch also noch einmal unter "móilín" (mit alternativem Anlaut 1) nachschauen (ohne Garantie! die rot-markierten Suchbegriffe z.B. übersetzt der google-Translator ebenfalls mit "Molekül"):
Anlaut Alt. 1
bh b
bhf f
bp p
ch c
dh d
dt t
fh f
gc c
gh g
mb b
mh m
nd d
ng g
ph p
sh s
th t


Beispiele von irischem unpersönlichem Passiv / "man"-Aktiv mit Hilfe von irischen autonomen Verbformen:
[Änderungen vorbehalten]
Beispiele [Zeit] siehe
lexikalische
Verbform
Anm.:
1: clóscríobhadh [past] clóscríobh Vorspannsatz
2: aistríodh [past] aistrigh Vorspannsatz
3: cuireadh isteach [past] cuir isteach Vorspannsatz
4: rinneadh anailís
anailísíodh
[past] déan anailís ar[S8D]
anailísigh ar[S8D]
anailís a déanamh ar[S8D]
Satz 01
5: rinneadh staidéar [past] déan staidéar Satz 03
6: bhíothas in ann [past] bí in ann[S110] Satz 05
7: cinntíodh [past] cinntigh Satz 08
8: bhíothas in ann [past] bí in ann[S110] Satz 09
9: scrúdaíodh [past] scrúdaigh Satz 12
10: gineadh
ghineadh
[past] gin Satz 13
11: fuarthas [past] faigh Satz 14
12: bhfuiltear tionchar [pres.] bí tionchar Satz 15
13: fuarthas [past] faigh Satz 17
14: cruthaítear [pres.] cruthaigh Satz 18
15: fuarthas [past] faigh Satz 19
Nota: Fhocail chomhchiallacha[S0] (frásaí, sainmhínithe, focal) Gaeilge Ghaelach:
Irisch(-Gälische) Synonyme:
 S0)  Fhocail + comhchiallacha =:
Fhocail chomhchiallacha [...??-Anlautmutation]
 S1)  caidrimh feidhme teochta agus[S9] pH[S29]
comhleanúnachas feidhme teochta agus[S9] comhleanúnachas feidhme pH[S29]
 S2_)  in Memoriam:
  • Es gibt Aktivsatz und Passivsatz.
    Den Passiv gibt es als:
    • "persönliches Passiv": erfordert transitives Verb (d.h. mit Akkusativobjekt im Aktivsatz, was durch Passivierung zum Subjekt des Passivsatzes mutiert)
    • "unpersönliches Passiv": erfordert intransitives Verb (d.h. ohne Akkusativobjekt im Aktivsatz, so dass durch Passivierung ein subjektloser Passivsatz entsteht, der durch "es", "jemand" einen Subjekt-Vertreter erhalten kann). Ein Präpositional-Zusatz von "ag-.." im unpersönlichen Passiv mit der irischen autonomen Verbform kann auf einen nichtmuttersprachlichen Irisch-Gälisch-Text hindeuten.
    • "Zustandspassiv" (dts.) = "situational passive" (eng.) = "Perfektivform", "perfektiver Aspekt" (dts.) = "diminsean [=♂] foirfeach", "gné [ fadhbanna] fhoirfeach" (irl.)
      im Deutschen markiert der Verb-Präfix "ge-" (der auch fehlen kann) den perfektiven Aspekt (/ vollendeter Aspekt), also Passiv: "ist/wurde(/war) ge-".. (+ "worden").
      Stets perfektiver Aspekt ist im Französischen der "Passé composé", im Griechischen der "Perfekt", im Deutschen das ehemals als "Imperfekt" bezeichnete, heute so genannte "Präteritum". Im Englischen kann eine Satzaussage im Perfekt auch imperfektiver Aspekt (/ unvollendeter Aspekt) sein.
    • "imperfektiver Aspekt" (dts.) = "diminsean [=♂] neamh-foirfeach" (irl.):
      • "Vorgangspassiv" (dts.) = "progressive passive" (eng.) = "Progressivform" (dts.) = "gné [=♀] leanúnach" (irl.)
        diese Form erkennt man im Englischen am "-ing"-Suffix:
        • Präsens: "is being" + Part.Perf. (eng.) = "wird (gerade)" + Part.Perf. (dts.),
        • Past: "was being" + Part.Perf. (eng.) = "wurde (z. best. Zeit gerade)" + Part.Perf. (dts.)
      • eine Kombination von Passiv des Vorganges und Zustandes: der "prospektive Aspekt" (dts.) = "gné [=♀] ionchasach" (irl.).
        Im Englischen bezieht sich dieser Aspekt auf eine im "past" abgeschlossene "future"-Form, z.B.
        • (Aktiv): "When it happened yesterday, Peter said that more would happen soon".
        • (Passiv): "When it happened yesterday, Peter said that more pages would be translated soon".
  • hauptsächlich werden hier Kenntnisse über den perfektiven A., selten zum progressiven A. und nie zum prospektiven Aspekt vorausgesetzt, häufig in der Vergangenheitsform, selten Gegenwartsform oder äußerst selten Zukunftsform.
    Akronym: "T.G." =^= "translate.google.de"
 S2)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Bhí an leathanach [=♂] ... aistrithe [=Part.Perf.] ag[S8C] an údar
[=(wfw:) "war die Seite ... übersetzt(e) durch den Autor" =^= "die Seite ... wurde durch den Autor übersetzt" [Prät.] (dts.)
= "the page was translated by the author." [past] =^= "the page has been translated by the author." [perfect] (eng.)
]
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a bhí aistrithe [=Part.Perf.] ag an údar

 Seine Progressivform (Vorgangspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... dhá[S5][=Präp.] aistriú [=Verbalnomen] ±(ag an údar) [ungünstige Form ]
[=(wfw:) "war die Seite ... zu seiner/ihrer Übersetzung durch den Autor" = "die Seite ... war am Übersetztwerden durch den Autor (dts.)]
b) Bhí an leathanach [=♂] ... á[S6A][=Präp.] aistriú ±(ag an údar) [günstige Form]
[=(wfw:) "was the page ... to its translating by the author" = "the page was being translated by the author." (eng.) [past continuous (eng.)]]
c) Bhí an leathanach [=♂] ... i[S8] [=Präp.] a[S6] [=Poss.pron.] aistriú ag an údar [ungünstige Form; klingt wie Aktiv anstatt Passiv]
[=(wfw:) "was the page ... in its transferring / translating (state) by the author" = "the page was being translated by the author." (eng.) [past continuous (eng.)]]
d) Bhí an leathanach [=♂] ... in[S8] [=Präp.] aistriú ag an údar
[=(wfw:) "was the page ... in transferring / translating (state) by the author" = "the page was being translated by the author." (eng.) [past continuous (eng.) ]]

 Seine Prospektivform (= irl. imperfektiver Aspekt):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... le[=Präp.] aistriú ag an údar
[=(wfw:) "was the page ... with transferring / translating (state) by the author" = "the page was to be translated by the author." (eng.)
= "die Seite sollte (z.B. einst) durch den Autor übersetzt werden." (dts.)
]
... Revision pausiert; später mehr ...
b) Bhí an leathanach [=♂] ... do [=Präp.] a[S6] [=Poss.pron.] aistriú ag an údar [=grammatisch korrekt, hier aber sinnlos; außerdem unverstandener Konflikt wegen "dhá" = "do a"]
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Aistríodh [=auton.,Indik.past.] an leathanach [=♂] ... ag an údar
Haistríodh an leathanach [=♂] ... ag an údar [mit "h-Prothese" / "h-prothesis" (eng.); am Satzanfang (ohne h-prothetische Bedingung[S3]) in manchen irischen Dialekten]
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a aistríodh ag an údar
...(??)
Anm.: [von VSO nach SVO fokussiert wird durch Hinzufügung eines Relativpartikel/Relativpronomen "a" vor die Verbform]
irl. habitueller Aspekt: Handlung geschieht stets / regelmäßig / für gewöhnlich. siehe: Imperfektiver Aspekt, frz. "Imparfait"
nach Lit. http://www.nualeargais.ie/gnag/zeitform.htm#Passiv sei der irische Passiv immer perfektiv
 S3)  Tipps und Regeln zur h-Prothesis: nachfolgend müssen Bedingungen 1 und 2 erfüllt sein:
  1. ein Proklitikon (ans nachfolgende sich anlehnende Wort) verursacht weder eine Softmutation noch Nasalmutation (="Eklipsis"(eng.)) von Konsonanten
  2. ein Proklitikon endet in einem Vokalauslaut
Ein Bindestrich vor dem Kleinbuchstaben (wie bei der t-Prothese) ist unnötig, weil initiales "h" nicht in ursprünglichen irischen Worten außerhalb der Protheseänderung existiert.
  • nach dem Possessivpronomen für "ihr" (dts.) = "a" (irl.): z.B.: "a + aois" → "a haois" (irl.) = "ihr Alter" (dts.) (??)
  • nach der Präposition für "zu(wärts)", "nach" (dts.) = "go" (irl.): z.B.: "go + Éirinn" → "go hÉirinn" (irl.) = "nach Irland" (dts.) (??)
  • nach der Präposition für "mit" (dts.) = "le" (irl.): z.B.: "le + Antaine" → "le hAntaine" (irl.) = "mit Antaine" (dts.) (??)
  • nach dem bestimmten Artikel "na": z.B.: "na + oíche" [fem.♀sg.gen.] → "na hoíche" (irl.) = "(von) der Nacht" (dts.) (??)
  • nach dem bestimmten Artikel "na": z.B.: "na + éin" [pl.nom.,pl.dat.] → "na héin" (irl.) = "die Vögel" (dts.) (??)
  • nach der Konjunktion "chomh [Aussprache: xo]": z.B.: "chomh + ard + le + caisleán" → "chomh hard le caisleán" (irl.) = "so hoch wie ein Kastell" (dts.) (??)
  • nach dem Adverbal-Partikel "go" (irl.): z.B.: "go + álainn" → "go + hálainn" (irl.) = "schön" (dts.) (??)
  • nach dem negativen Imperativpartikel "ná" (irl.): z.B.: "Ná + imigh + uaim!" → "Ná himigh uaim!" (irl.) = "Verlass mich nicht!" (dts.) (??)
  • nach einer Ordinalzahl "dara" (irl.): z.B.: "an + dara + áit" → "an dara háit" (irl.) = "der zweite Platz" (dts.) (??)
  • in einigen irischen Dialekten in der "indikativen autonomen Vergangenheits-Form", z.B.: "hinsíodh an scéal" (ir.) = "die Geschichte wurde erzählt" (dts.)
Anm.:
der Begriff "Eklipse/Eklipsis" wirkt auch auf Anlautvokale und erzeugt bei Kleinbuchstaben eine "n(mit Bindestrich)-"-Prothese und bei Großbuchstaben eine "n(ohne Bindestrich)"-Prothese.
 S4)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv) (= "diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Bhí an leathanach [=♂] ... clóscríofa ag an údar
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a bhí clóscríofa [=Part.Perf.] ag an údar

 Seine Progressivform (Vorgangspassiv) (= "gné [=♀] leanúnach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... dhá[S5] clóscríobh ±(ag an údar) [ungünstige Form ]
b) Bhí an leathanach [=♂] ... á[S6A] chlóscríobh ±(ag an údar) [günstige Form ]
c) Bhí an leathanach [=♂] ... i a[S6] chlóscríobh ag an údar [ungünstige Form]
... Revision pausiert; später mehr ...
d) Bhí an leathanach [=♂] ... í clóscríobh ag an údar [+T.G.: präteritum]

 Seine Prospektivform (= irl. imperfektiver Aspekt) (= "gné [=♀] ionchasach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... le clóscríobh ag an údar [=grammatisch korrekt, hier aber sinnlos]
b) Bhí an leathanach [=♂] ... do a chlóscríobh ag an údar [=grammatisch korrekt, hier aber sinnlos; außerdem unverstandener Konflikt wegen "dhá" = "do a"]
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Clóscríobhadh an leathanach [=♂] ... ag an údar (??)
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a clóscríobhadh ag an údar
...(??)
 S5)  Präposition(+Poss.-Suffix):
do + a[S6] =: [Achtung: Wortherkunft/Etymologie von Präposition "dhá" ist die Präposition "do" (irl.)]
[selten vor Verbalnomen; 3.Sg.: {♂: +Soft-Mutation, ♀: +h-Prothese} 3.pl.: {+Nasalmutation/Eklipse}]
dhá [= soft-mutiert (insbesondere nach Vokalen und "schlanken (/ schmalen) Konsonanten (=leicht jotierte Konsonanten wie z.B. "tj" anstatt "t"))" ); schriftl.Verwechselung möglich mit: "2" (jedoch andere Aussprache)]
á [meistens vor Verbalnomen für Verb-Verlaufsform (= Progressivform) als Passivsatz; "dhá" wird im Standard-Irisch als "á" verwirklicht]
 S6x)  a [Possessivpronomen für Subjekt(=Nominativ): "sein(e)"[sg.], "seine"[pl.], "ihr(e)"[sg.], "ihre"[pl.] (dts.)="ei"(wal.)] (siehe auch [S6])
a [Präposition in Verbalnomenphrase] (siehe auch [S6A])
a [Relativpartikel erzeugt Direkt-Relativsatz] (siehe auch [S6C])
a [Relativpartikel erzeugt Indirekt-Relativsatz] (siehe auch [S6D])
a [Partikel vor Abstraktnomen erzeugt "wie + Adverb" mit "wie" {Fragepronomen (="interrogative-determiner"(eng.)}] (siehe auch [S6B])
a [Partikel vor Zahlen] (+h-Prothese)
a [Partikel vor Namen erzeugt Vokativ] (+Soft-Mutation)
A [Musiknote]
á [Possessivpronomen als Objekt einer Verbalphrase für Dativ: "seinem"[sg.], "seiner"[sg.], "seinen"[pl.], "ihrem"[sg.], "ihrer"[sg.], "ihren"[pl.]]
á [euphor. Ausruf]
 S6)  Possessivpronomen:
a [3.Sg.: {♂: +Soft-Mutation, ♀: +h-Prothese}, 3.pl.: {(im Connacht-Dialekt: +1.pl.+2.pl.) +Nasalmutation/Eklipse}]
 S6A)  Präposition ("zu"/"für" (dts.)):
a [+Soft-Mutation +Dativ beim Folge(verbal)nomen ; Wortherkunft/Etymologie von Präpos. "dhá" (=softmutierte/lenierte Form von "dá") =^= "do + a" (irl.) = "zu/für sein/ihr(-em,-er [sg.]; -en[pl.])" (dts.);
Achtung: auch möglich ist "dá" =^= "de + a" (irl.) = "von sein/ihr(-em,-er [sg.]; -en[pl.])" (dts.)]

á [3.Sg.; für ♂: +Soft-Mutation; ♀: +h-Prothese; plural: +Nasalmutation/Eklipse]
evtl. alternative Synonyme (Wiktionary ohne Beleg (??)):
agá (??)
'gá (??)[veraltet]
'ghá (??)[veraltet]
 S6B)  Fragepronomen ("wie" (dts.)):
a (+Soft-Mutation)
 S6C)  Direkt-Relativpronomen /..-Partikel ("welch(er,e,es)" (dts.)):
a (wird gefolgt von: a) unabhängiger Form von unregelmäßigem Verb ("past"); b) +regul.Verbform ("non-past" (eng.)); + bei "direkten Verwandten", +Soft-Mutation (ausgenommen: " d' ", "autonome" (man-)Verbformen in der Vergangenheit("past"))
 S6D)  Indirekt-Relativpronomen /..-Partikel ("wessen", "von wem", "auf wem", "zu wem", "es" (dts.)) (siehe auch [s48]):
a (wird gefolgt von abhängiger Form von unregelmäßigem Verb (allgem.: "non-past", ausnahmsweise: "past"); +Nasalmutation/Eklipsis bei "indirekten Verwandten" +n-Prothese vor vokalischem Anlaut)
a + -r =:
ar (wird nur für "past"/"conditional"-Zeit gefolgt von abhängiger Form von regelmäßigem (ausnahmsweise: von unregelmäßigem) Verb; (vor:={vokalischanlautenden Nomen | konsonantischanlautenden Worten}, +Soft-Mutation (ausgenommen: "autonome" (man-)Verbformen)
ar (falls kein Verb folgt, dient es selbst als Relativsatz-Copula für a: "present"/"future" (eng.) ohne Mutation: "welch(er,e,es) ist(/ sind) / wird(/ werden) sein", b: "past"/"conditional" (eng.) +Soft-Mutation: "welch(er,e,es) war(en) / wäre(n)")
Hinweis: 'ar'[S8D] kann auch Präposition sein
 S7)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv) (= "diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Bhí an leathanach [=♂] ... curtha isteach ag an údar
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a bhí curtha isteach [=Part.Perf.] ag an údar

 Seine Progressivform (Vorgangspassiv) (= "gné [=♀] leanúnach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... dhá[S5] cur isteach ag an údar [ungünstige Form ]
b) Bhí an leathanach [=♂] ... á[S6A] chur isteach ±(ag an údar) [günstige Form ]
c) Bhí an leathanach [=♂] ... i a[S6] chur isteach ag an údar [ungünstige Form]
... Revision pausiert; später mehr ...
d) Bhí an leathanach [=♂] ... í cur isteach ag an údar [+T.G.: präteritum]

 Seine Prospektivform (= irl. imperfektiver Aspekt) (= "gné [=♀] ionchasach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
a) Bhí an leathanach [=♂] ... le cur isteach ag an údar [=grammatisch korrekt, hier aber sinnlos]
b) Bhí an leathanach [=♂] ... do a chur isteach ag an údar [=grammatisch korrekt, hier aber sinnlos; außerdem unverstandener Konflikt wegen "dhá" = "do a"]
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (= "saorbhriathar" (irl.)):
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Cuireadh isteach an leathanach [=♂] ... ag an údar (??)
   für Wortstellung [SVO]:
An leathanach [=♂] ... a cuireadh isteach ag an údar (??)
 S8)  Präposition (erzeugt Dativ):
i [vor kons. anlaut.Substantiv; +Nasalmutation/Eklipse, falls zw. Präpos. und Subj. ein unbestimmten Artikel sinnvoll wäre]
í [vor vokal. anlaut.Substantiv; Verwechslung möglich: mit Pers.Pron. im Dativ [=Objektform] "ihr" (dts.)]
in [vor "h + vokal"-anlaut.Substantiv; vor (mutationsresistent.) ausländ.Vokabeln, z.B. 'Hermannstein']
in [vor vokal.anlaut.Substantiv]
ins [vor bestimmtem Artikel]
 S8A)  Präposition + best.Artikel:
ins + an =: [Ez./Sg.]
sa
san [vor vokal.anlaut. oder vor f-anlaut.Substantiv]
 S8B)  Präposition vor best.Artikel:
le + an =: [Ez./Sg.]
leis an
 S8C)  Präposition (erzeugt Dativ):
ag
 S8D)  Präposition (erzeugt Dativ):
ar [kennzeichnet das Akkusativ-Objekt]
Hinweis: 'ar'[S6D] kann auch Verb-Partikel / Relativ-Partikel sein
 S9)  Konjunktion:
agus
'gus [kurze Form]
is [Kurzform; Verwechslung möglich: mit
  • sein-Copulaverbform(Präs.,belebt.)[S9C] "is" oder
  • mit Superlativ-Partikel "is" [zur Zeit (26.12.2017) hier keine Textfundstelle]
]
's [Ultrakurzform]
["agus" =^= "7" (UNIcode ⁊) in Altirischen Texten]
sa [älteres Aufzählungs-"und" (dts.) zwischen Komparativen, heutzutage 'agus' erlaubt]
[Anm.: Präpositionen vor 'agus' müssen gegebenenfalls nach 'agus' wiederholt werden]
 S9A)  Betonungssuffix: [zur Zeit (26.12.2017) hier keine Textfundstelle]
-se [lautharmonisch nach hellvokalischen "e", "i" enthaltenden Silben (mit sogenannten schlanken Konsonanten)]
-sa [lautharmonisch nach dunkelvokalischen "a", "o", "u" enthaltenden Silben (mit sogenannten breiten Konsonanten)]
 S9B)  Konjunktion:
freisin [phrasenfinal]
 S9C)  Identifikations-Hilfsverb ("Copula: X = Y") am Satzanfang:
is [präs.Indik., für alle Pers.+Numeri; darf nicht vor best.Artikel stehen]
is é [=♂Sg. präs.Indik.; darf vor best.Artikel stehen]
's + é =: [Ultrakurzform + ♂Pers.Pron.Objektform[Dat.]]
'sé [=♂Sg. Kurzform; präs.Indik.; darf vor best.Artikel stehen]
is í [=♀Sg.; präs.Indik.; darf vor best.Artikel stehen]
's + í =: [Ultrakurzform + ♀Pers.Pron.Objektform[Dat.]]
'sí [=♀Sg. Kurzform; präs.Indik.; darf vor best.Artikel stehen]
is iad [=♂♀Pl.; präs.Indik.; darf vor best.Artikel stehen]
 S10)  fadhbach [Adj.; = "es hat/gibt ein Problem (dts.)": = grammat.korrekt, aber unüblich; es gibt irische Ortschaften mit Name 'Fadhbach']
fadhbanna [Adj.; = "es hat/gibt Probleme (dts.)"]
tá fadhb ann [Sg.]
tá fadhbanna [Pl.]
is fadhb í [Sg.,+Kopula-Ist]
is fadhbanna iad [Pl.,+Kopula-Ist]
 S11)  Ersatz für "ist fähig"/"kann"/"besitzt"/"hat":
"tá" + Subjekt/Substantiv + gebeugte "ag"-Form (/ ungebeugtes "ag" + Objekt/Namen)
alternativ (anstatt "tá" mit Kopula "is"): "is féidir" + ... (??)
 S12)  Ersatz für "war(en) fähig"/"konnte(n)"/"besaß(en)"/"hatte(n)": [zur Zeit (01.01.2018) hier keine Textfundstelle zugeordnet]
"bhí" + Subjekt/Substantiv + gebeugte "ag"-Form (/ ungebeugtes "ag" + Objekt/Namen)
alternativ (anstatt "bhí" mit Kopula "ba"): "ba féidir" + ... (??)
 S13)  CO2
dé-ocsaíd charbóin
 S14)  táibléad
millíní
 S15)  do [Prep., +Dat.:] + imoibrithe [=Dat.Pl.] =:
d'imoibrithe [Dat.Pl.]
 S16)  Butaraildéad
Bútánal
aldehéad (an) aigéad búitireach (??)
aldehéad an haigéad búitireach (??)
aldehéad aigéadach búitireach (??)
aildéad aigéad búitireach (??)
aildéad aigéad butaireach (??)
an aildéid ... (??)
an t-aildéad ... (??)
 S17)  in aicéitiolaicéatón
in aicéitil-aicéatón
i bpeantán-2,4-dé-ón
 S18)  aigéad [nom.sg.+akk.sg.] ascorbach[S18A]
aigéid [=gen.sg.] ascorbaigh[S18B] [=gen.sg.]
aigéid [=nom.pl. +akk.pl.] ascorbacha[S18AA]

an t-aigéad ascorbach (??)
an aigéid ascorbaigh (??)
 S18A)  ascorbach [nom.sg.+akk.sg.; nom.pl.+akk.pl., schwache Plural-Beugung;]
frithscorbach [nom.sg.+akk.sg.; nom.pl.+akk.pl., schwache Plural-Beugung;]
 S18AA)  ascorbacha [nom.pl.+akk.pl., starke Plural-Beugung]
frithscorbacha [nom.pl.+akk.pl., starke Plural-Beugung]
 S18B)  ascorbaigh [gen.sg.]
frithscorbaigh [gen.sg.]
 S19)  NADH
(wfw / focal ar fhocal:) Nicitíonaimíd Adainín dé-Núicléitíd, foirm laghdaithe (/ chaolaithe)
DANH
dénúicléitíd adainín nicitíonaimíde, foirm laghdaithe (/ chaolaithe)
 S20)  a cailleann grúpa carbocsaile[S21]
a scaoileann grúpa carbocsaile[S21]
a ag cailliúint grúpa carbocsaile[S21] (??)
a ag cailleadh grúpa carbocsaile[S21] (??)
a dí-carboxylates (??)
a dí-cuireann grúpa carbocsaile[S21]
 S21)  grúpa carbocsaile
carbocsailghrúpa
an gcarbocsailghrúpa
 S22)  fheidhmghrúpa
grúpaí feidhmiúla
grúpaí nasc
grúpaí nasctha
grúpaí banna (??)
 S23)  suas le trí + speictrim =: [... Zahlwort + Mz./Pl.]
suas le trí speictream [nur Ez./Sg. erlaubt, falls mit Zusatz von Zahlwort (z.B. 'trí')]
 S24)  dí-ocsaídiú [=♂]
laghdú [=♂]
 S24A)  dí-ocsaídíonn [Präs.,2.sg bis 3.pl.]
laghdaíonn
 S24B)  dí-ocsaídithe [Verbaladjektiv]
laghduithe
 S25)  dí-hidrea [EU-Standard(EUR-lex)]
díhidrea
 S26)  pKa
comhlogartam [=♂] ar bhonn 10[S27] an tairiseach [=♂] díthiomsúcháin an aigéid [Gen.Sg.]
logartam [=♂] diúltach deichiúil an tairiseach [=♂] dí-thiom-súcháin an aigéid [Gen.Sg.]
frithlogartam deichiúil an tairiseach dí-thiom-súcháin an aigéid (.., because: "exponential function" =[syn.:] "anti-logarithm" ≠ "negative logarithm" (eng.) )

logartam [=♂] diúltach ar bhonn 10[S27] an bhuanuimhir dí-thiom-súcháin an aigéid [Gen.Sg.] (??)
 S27)  10
deich
 S28)  (an) ocsó-carbocsail-aigéid
de + aigéid ocsó-carbocsaileach =:
d'aigéid ocsó-carbocsaileach
 S29)  pH
comhlogartam [=♂] ar bhonn 10[S27] an ghníomhaíocht (/[less precise:] tiúchan ) de ian hidrigine (ungeprüft)
 S30)  imscrúdú
scrúdú
imscrúdaithe
scrúdaithe
 S31)  a + tá =:
atá
 S32)  le speictreascópacht infridheirg
trí speictreascópacht infridheirg
 S33)  rúibíndhearg
rúibíneach
 S34)  ó + Gnáth- + tuaslagáin =:
ó[S54A] Ghnáth-thuaslagáin
z.Zeit(jan2018) keine Verwendg. für nachfolg.Bsp.:
uaidh[S55] Ghnáth-thuaslagáin [♂, Mz./Pl.]
uaidh[S55] thuaslagáin stoic
 S35)  Präposition:
ó [+Soft-Mutation + Dativ + ...]
 S36)  ó[S35] D2O-thuaslagáin
ó[S35] thuaslagáin D2O
 S37)  comhartha APL amháin
aon comhartha APL amháin
comhartha APL a haon (??)
a haon de comhartha APL
 S38)  saorfhréamhacha [=♀2,pl.] (cheimiceacha [=pl.])
fréamhacha [=♀2,pl.] (ceimiceacha [=pl.])
 S39)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Bhí comhartha [=♂4] APL amháin[S37] faighte [=Part.Perf.] ...
   für Wortstellung [SVO]:
Comhartha [=♂4] APL amháin[S37] a bhí faighte [=Part.Perf.] ...
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (= "saorbhriathar" (irl.)):
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Fuarthas [=auton.,Indik.past.] comhartha APL amháin[S37] ...
   für Wortstellung [SVO]:
Comhartha APL amháin[S37] a fuarthas [=auton.,Indik.past.]
... (??)
 S39A)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
-.., bhí ordú [=♂ (Verbalnomen)] imoibrithe dealraitheach faighte [=Part.Perf.] ...
   für Wortstellung [SVO]:
-.., ordú [=♂ (Verbalnomen)] imoibrithe dealraitheach a bhí faighte [=Part.Perf.] ...
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (= "saorbhriathar" (irl.)):
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
.., fuarthas [=auton.,Indik.past.] ordú imoibrithe dealraitheach ...
   für Wortstellung [SVO]:
.., ordú imoibrithe dealraitheach a fuarthas [=auton.,Indik.past.] ...
... (??)
 S39B)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Bhí difríochtaí [=♀3,pl.] speictreascópacha infri-dheirg faighte [=Part.Perf.] ...
   für Wortstellung [SVO]:
Difríochtaí [=♀3,pl.] speictreascópacha infri-dheirg a bhí faighte [=Part.Perf.] ...
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (= "saorbhriathar" (irl.)):
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Fuarthas [=auton.,Indik.past.] difríochtaí speictreascópacha infri-dheirg ...
   für Wortstellung [SVO]:
Difríochtaí speictreascópacha infri-dheirg a fuarthas [=auton.,Indik.past.] ...
... (??)
 S40)  irisches Nomen ohne Plural:
éagobhsaíochtanna [korr.Übers. du. google][S40A] (??)
éagobhsaíocht (??)
éagobhsaíocht [nur Sg.!]
(na) staideanna [Pl.] de[S41] a bheith éagobhsaí [Adj.3] (de)
(na h)achtanna[S40A] [Pl.] éagobhsaí (de)
staideanna neamh-sheasmhach (de)
 S40A) 
Singular / Uatha Plural / Iolra
= unstable + act (eng.) = unstable + acts (eng.)
éagobhsaí + acht =: éagobhsaí + achtanna =:
éagobhsaíocht éagobhsaíochtanna
 S41)  de [+Dativ:] + an[S91] =:
den [+Dativ +soft-mut. ausser bei d,s,t]
 S42)  dá bhrí[S42A] sin
mar sin
dá bharr sin
ar an ábhar sin
 S42A)  de [=Präp.] + a [=Possessivpron.] + bri [=leniertes abstrakt.Nomen] =:
dá bhrí
 S43)  go + . Tá ...NOMINALSATZ... =: [Verbalpartikel/-präfix + unabh.Präs.]
go bhfuil[S43A] ...NOMINALSATZ... [abhäng.Präs.]
Tipps: "go" ist durch "gur" zu ersetzen, falls gilt:
   •   nach "go" stünde ein Vollverb
   •   das bejahte Präteritum ist gemeint
 S43A)  bhfuil [= Eklipsis/nasal-Mutation('fuil')]
[Anm.: fuil [= abhäng. analyt.Form Präs.Ind.('bí')]]
 S44)  éifeacht [sei verwendbar für Sachen]
tionchar [sei verwendbar für Personen, Europa, Politik, Religion, Trinken, Alkohol, Drogen]
coinníoll [z.B. verwendbar für Umwelt]
cion [z.B. verwendbar für ??]
brí [z.B. verwendbar für Alkohol]
anáil [z.B. verwendbar für Sprachen]
cara (/ focal) sa chúirt [Redensart für (unseriös,geheim)-en Hintertreppen-Einfluss, "Freund / Wort bei Gericht"]
neart [z.B. verwendbar für Macht]

... (??)
 S44A)  ó + tionchar =:
ó thionchar
ó éifeacht
 S44B)  faoi [=Präposition; +Dativ; +Softmutation] + tionchar =:
faoi thionchar
faoi éifeacht
 S45)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
(...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil tionchar[S44B] ag (...).
   für Wortstellung [SVO]:
(...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil a bhfuil tionchar[S44B] ag (...).
  (Analogie zum dts.) Pseudo-PASSIV:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
1) (...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú faoi thionchar[S44B] ar (...).
2) (...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú faoi thionchar[S44B] ó[S35] (...).
   für Wortstellung [SVO]:
1) (...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil faoi thionchar[S44B] ar (...).
2) (...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil faoi thionchar[S44B] ó[S35] (...).

 Seine Progressivform (Vorgangspassiv) (= "gné [=♀] leanúnach" (irl.)):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
1) (...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú á bheith tionchar[S44B] ag (...).
2) (...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú i bheith tionchar[S44B] ag (...).
   für Wortstellung [SVO]:
1) (...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil á bheith tionchar[S44B] ag (...).
2) (...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil i bheith tionchar[S44B] ag (...).

 Seine Prospektivform (= irl. imperfektiver Aspekt):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
(...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú le bheith tionchar[S44B] ag (...).
   für Wortstellung [SVO]:
(...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuil le bheith tionchar[S44B] ag (...).
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (= "saorbhriathar" (irl.)):
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
(...), go bhfuiltear tionchar[S44B] dí-ocsaídiú agus ocsaídiú ag (...).
   für Wortstellung [SVO]:
(...), go dí-ocsaídiú agus ocsaídiú a bhfuiltear tionchar[S44B] ag (...).
mit:
(...) =: Tá sé fadhbach
(...) =: staideanna de a bheith éagobhsaí[S40] de DHA agus[S9] de DKG [weil es im Englischen und Irischen keine Mehrzahl von "(In)Stabilität" gibt]

Neu-IRISCH: fehlerhaft / unfertig / ungeprüft / in Bearbeitung / später mehr

1) (...), go bhfuil tionchar [=♂] do dí-ocsaídiú agus ocsaídiú ag (...).
2a) (...), go bhfuil difear [=♂] déanta [=Part.Perf.] do di-ocsaídiú agus ocsaídiú ag (...).
2b)[Aktivsatz] (...), go dhéanann difear [=♂] do di-ocsaídiú agus ocsaídiú ag (...).
2c)[Aktivsatz] (...), go ndéanann na (...) difear [=♂] do di-ocsaídiú agus ocsaídiú.
2d)[Aktivsatz] (...), go ndéanann (...) difear [=♂] do di-ocsaídiú agus ocsaídiú.
2e)[Aktivsatz] (...), go bhfuil an (...) ag fearadh ar di-ocsaídiú agus ar ocsaídiú.
3) (...), go imríonn tionchar dí-ocsaídiú agus ocsaídiú ag (...). (??)
4) (...), go bhfuil le dí-ocsaídiú agus le ocsaídiú tionchar a imirt le (...).

5) (...), go bhfuil díocsaídiú agus ocsaídiú tionchar a bheith ag (...).

6) (...), go bhfuil dí-ocsaídiú agus ocsaídiú fulaingthe [=Part.Perf.] ó[S35] éifeacht[S44A] ag (...). (??)
Übers. analog zu dts. Pseudo-Passivsatz (nicht vorhanden):
7a) (...), go bhfuil[S43] éifeacht[S44] ag (...) ar[S48] dí-ocsaídiú[S24] agus[S9] ar[S48] ocsaídiú.
Übers. analog zu dts. Nominalsatz (nicht vorhanden):
7b) Is fadhbach an éifeacht ag (...) ar dí-ocsaídiú agus ar ocsaídiú. (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (saorbhriathar):
7c) (...), go[S43] fulaingítear [=auton.,Indik.pres.] dí-ocsaídiú agus ocsaídiú ó[S35] éifeacht[S44A] ag (...). (??)
 S46)  áfach
mar sin féin
 S47)  cruthaithe [=Part.Perf.('cruthaigh')]
léirithe [=Part.Perf.('léirigh')]
tástáilte [=Part.Perf.('tástáil')]
 S47A)  (überarbeiten!)
Perfektivform des Persönlichen Passivs:
..., tá sé cruthaithe ?? le speictreascópacht infridheirg (...). (??)
Übers. analog zu dts. Pseudo-Passivsatz (nicht vorhanden):
... (??)
Übers. analog zu dts. Nominalsatz (nicht vorhanden):
... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform (saorbhriathar):
..., tá sé (??) ... cruthaítear ?? le speictreascópacht infridheirg [=auton.,Indik.pres.] ... . (??)
... (??)
mit: (...) =: stáid idirmheánach amháin trí imoibriúcháin le grúpaí H–S | a dó leanann an t-imoibriú fíor dí-ocsaídiú DHA
 S48)  Relativpronomen (siehe auch [S6D]):
für positive Aussagen:

a [=vor Subjekt oder direkt.Objekt; für unabh. reguläre Verbform in Präs.+Futur]
a d' [=vor Subjekt oder direkt.Objekt, vokalanlautend, fh-anlautend,; aber nicht in Präs.+Futur]
ar [= ... für unabh.Verbform in Vergangenheit (past tense (eng.)); Verwechselungsgefahr mit Präposition 'ar', z.B. im Satz 15]
für negative Aussagen:
nach [=... für Präs. + Futur]
nár [=... für Vergangenheit (past tense (eng.))]
 S49)  leanas [rel.Form]
leanann [rel.Form]
 S50)  chomh maith le ... mar ...
... agus ... araon
... mar aon le ...
 S50A)  ó DHA agus ó DKG araon[S50]
die Verwendung von 'idir' (irl.) im Sinne von 'beide' (dts.) = hier unpraktikabel, da man die Akronyme 'DHA' und 'DKG' nicht lenieren kann:
ó idir DHA agus DKG
 S51)  nach cobhsaí
éagobhsaí
 S52)  fréamhacha saor
saor- + fréamhacha =:
saorfhréamhacha
 S53)  Präposition(+Kopula):
do + ar =:
de + ar =:
dar
 S53A)  Präposition (+ best.Artikel):
do + an =:
d' + an =:
don
dón
 S54)  tosú [♂=Verbalnomen z. Verb "tosaigh"]
tús [♂ z. Verb "túsaigh"]
tosach [♂]
Anm.: es gibt kein irisches Partizip Präsens Aktiv
 S54A)  ag tosú[S54] leis ...
ag tosú[S54] ó[S35] ...
 S55)  Präposition(+Pers.Pronomen):
ó[S35] + sé =:
uaidh [♂; ergibt dts. Dativ] z.Zeit(jan2018) keine Verwendg.
 S56)  scrúdaíodh[S87]
rinneadh scrúdú
 S57)  ...[=schlanker Konsonant-Auslaut] + dian-scaoilteacha =:
... dhian-scaoilteacha [=soft-mutiert]
 S58)  Perfektivform ("diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Zustandspassiv):
... (??)
Progressivform ("gné [=♀] leanúnach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Vorgangspassiv):
a) ... (??)
b) ... (??)
c) ... (??)
d) ... (??)
Prospektivform ("gné [=♀] ionchasach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (= irl. imperfektiver Aspekt):
a) ... (??)
b) ... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
Bhíothas in ann ... (??)
 S59)  Persönlicher Passiv:
 Seine Perfektivform (Zustandspassiv):
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
...
   für Wortstellung [SVO]:
...

... Revision pausiert; später mehr ...
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
 Seine Indikativ Präteritumform:
   für irisch-dominante Wortstellung [VSO]:
Cinntíodh [=auton.,Indik.past.] ...
   für Wortstellung [SVO]:
...
Anm.: [von VSO nach SVO fokussiert wird durch Hinzufügung eines Relativpartikel/Relativpronomen "a" vor die Verbform]
 S60)  kJ/M
cileagiúl/mól
cileagiúl in aghaidh an mól
 S61)  ionchorprú roghnach deoitéiriam[S61A] in ionad hidrigine
deoitéiriú
athsholáthar prótiam ag deetariam[S61A]
lipéadú isotópach le deoitéiriam[S61A]
 S61A)  deoitéiriam
deitéiream (Dialekt ??)
deetariam (Dialekt ??)
iseatóp trom hidrigine
 S62)  áfach
mar sin féin
 S63)  mar gheall[S63A] ar
de bharr
i ngeall le (??: "wegen" im Sinne von "trotz")
 S63A)  mar [=(Präp.??) +Konj. +Adv.; +Softmut.:] + geall + ar [+Dativ:] =:
mar gheall ar
 S64)  go + athraigh =:
gur athraigh
gur d'athraigh
 S65)  i gcoibhneas le...
comhréireach le...
 S66)  le + na + athruithe =:
leis na hathruithe [♂Dat.Pl.; 3.Dekl. von "athrú"; h-prothetisiert]
 S67)  i gcomparáid
go comparáideach [Adv.]
ar bhealach inchomparáide
i mbealach inchomparáide
 S68)  trí + an =:
tríd an
 S69)  na[S91] + grúpaí =:
na ngrúpaí [♂Gen.Pl.; 4.Dekl.; ekliptisch mutiert]
 S70)  céata-eanól
céatai-eanól
 S71)  míniú
léirmhíniú[S71A]
léirléamh
ciallú [=♂]
ciallachadh [=♂]
 S71A)  léir- + míniú =:
léirmhíniú
 S71B)  an + ciallú[S71] =:
an ciallú [=♂,best. nom.sg.]
 S72)  an + modheolaíocht =:
an mhodheolaíocht [♀, best.nom.sg.]
 S73)  na + imoibrithe =:
na himoibrithe[S97] [♂, best. nom.pl.+akk.pl.; +h-Prothese]
 S74)  le + an + cabhair =:
leis an gcabhair [best. Dat.sg.; Central-System (="corás lárnach")[S74A] ((https://www.teanglann.ie): ekliptisch mutiert / nasaliert]
leis an chabhair [best. Dat.sg.; Lenierungs-System ("córas an tséimhithe")[S74A]: Dialekt. Softmutation / Erweichung]
 S74A)  Begriffserklärung in Lit.» "https://aistear.ie/uploadedfiles/CO 2016 - Achoimre.pdf"
Neueste reformierte Irisch-Grammmatik "Gramadach na Gaeilge, an Caighdeán Oifigiúil 2016 (CO 2016)" = "der Offizielle Standard 2016" (dts.);
Ursprüngliches (Neu-)Irisch:
  • Lenition nach einer Präposition ("ins an chathraigh") ergibt Dativfall (eine stationäre Position (= "in der Stadt"))
  • Eklipse nach einer Präposition ("ins an gathraigh") ergibt Akkusativfall (eine Bewegung in Richtung eines Ziels ("in die Stadt"))
Heute sei diese Interpretation verloren und die Unterscheidung nur dialektisch
  • "corás lárnach"/"Central-System" (Ekliptik) : in "Gaeilge Chonnacht" / "Connacht"-(Central-)Irisch (ohne "Acail" / "Oileán Acla" (irl.) / "Achill"(eng.)-Insel in der irl.Grafschaft "Mayo" (eng.) / "Maigh Eo" (irl.))
  • "córas an tséimhithe"/"Lenition-System" (Softmutation) : in "Gaeilge Uladh" / "Nordirisches Ulster" (und "Gaeilge Acla" / Gälisch auf der "Achill"-Insel durch Imigration)
 S75)  fionnta [Part.perf.]
faighte amach [Part.perf.]
 S76)  a + coinníonn =: [relativ-Form]
a gcoinníonn
a choinníonn [Dialekt ??]
 S77)  fuair [past.indikat.]
thaithigh [past.indikat.]
 S78)  ó + an =: [Präp.+best.Artikel]
ón
 S78A)  Mutations-Regeln für Präposition sind dominant vor Regeln für bestimmte Artikel:
ó + an + údar =: [Präp.+best.Artikel]
ó + an t-údar[S91.2]
ón[S78] t-údar
ón[S78] údar
 S79)  ocsaídiú-dí-ocsaídiú
ocs
RedOx
 S80)  tráchtas dochtúireachta
tionscnamh-tráchtas
 S81)  ríomhaire- + cuidithe =:
ríomh-chuidithe
 S82)  5
cúig
 S83)  106
céad is a sé
 S84)  Perfektivform ("diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Zustandspassiv):
... (??)
Progressivform ("gné [=♀] leanúnach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Vorgangspassiv):
a) ... (??)
b) ... (??)
c) ... (??)
d) ... (??)
Prospektivform ("gné [=♀] ionchasach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (= irl. imperfektiver Aspekt):
a) ... (??)
b) ... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
rinneadh anailís ar[S8D] ... (??)
anailísíodh ar[S8D] ... (??)
hanailísíodh ar[S8D] ... (??) [mit "h-Prothese" / "h-prothesis" (eng.); am Satzanfang (ohne h-prothetische Bedingung[S3]) in manchen irischen Dialekten]
Hinweis: die Präposition 'ar'[S8D] kennzeichnet das Folgesubstantiv als sog. Akkusativ-Objekt (im Dts.+Engl.Sinne), obwohl es im irischen Dativ steht. Das Akkusativ-Objekt dieses 'man'-Form-Aktivsatzes entspricht dem Subjekt eines Passivsatzes.
 S85)  Perfektivform ("diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Zustandspassiv):
... (??)
Progressivform ("gné [=♀] leanúnach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Vorgangspassiv):
a) ... (??)
b) ... (??)
c) ... (??)
d) ... (??)
Prospektivform ("gné [=♀] ionchasach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (= irl. imperfektiver Aspekt):
a) ... (??)
b) ... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
rinneadh staidéar ... (??)
 S86)  rian + -adh =:
rianadh
 S87)  Perfektivform ("diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Zustandspassiv):
... (??)
Progressivform ("gné [=♀] leanúnach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Vorgangspassiv):
a) ... (??)
b) ... (??)
c) ... (??)
d) ... (??)
Prospektivform ("gné [=♀] ionchasach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (= irl. imperfektiver Aspekt):
a) ... (??)
b) ... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
scrúdaíodh ... (??)
 S88)  Perfektivform ("diminsean [=♂] foirfeach", "gné [=♀] fhoirfeach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Zustandspassiv):
... (??)
Progressivform ("gné [=♀] leanúnach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (/ Vorgangspassiv):
a) ... (??)
b) ... (??)
c) ... (??)
d) ... (??)
Prospektivform ("gné [=♀] ionchasach" (irl.)) des Persönlichen Passivs (= irl. imperfektiver Aspekt):
a) ... (??)
b) ... (??)
Unpersönlicher Passiv, "man"-Aktiv + "autonomous"-Verbform:
gineadh ... (??)
 S89)  an + sínidh [Gen.Sg.] =:
an tsínidh
 S90)  trí [+Dativ:] + toirtmheascadh[S90A] [=♂] =:
trí thoirtmheascadh [= softmutiert]
z.B.: trí thoirtmheascadh toirtomhaiseach[S90B] [= softmutiert]
trí [+Dativ:] + titrimiú [=♂] =:
trí thitrimiú [= softmutiert; Lehnwort ??]
 S90A)  toirt + measc + -adh =:
toirtmheascadh
titrate [verb, imperativ, 3p.sg.] (eng.)
titrating [verbalnomen 1.Konjug.] (eng.)
(wfw:) volumen + (to) mix + acting (eng.)
 S90B)  toirto- + maiseach [Adj.] ... =:
toirtomhaiseach ...
(wfw:) volumen + becoming (/ decorative, beautiful) ... (eng.)
volumetric (eng.)
volumetrach [Lehnwort ??]
z.B.: tomhas méadrach de réir toirte an pH
 S91)  an [best.Artikel für ♂ + ♀, Sg.]
•1: für konsonantisch anlautende ♂ Substantive ändert sich durch Hinzufügen eines Singular-Artikels nichts
•2: vokalisch anlautende ♂ Substantive erhalten zwischen Singular-Artikel und Anlaut ein "t-" (mit Trennstrich) vorgesetzt: "an t-..."
•3: für vokalisch anlautende ♀ Substantive ändert sich durch Hinzufügen eines Singular-Artikels nichts
•4: mit {b, c, f, g, m, p} anlautende ♀ Substantive werden durch Singular-Artikelvorsatz leniert (= softmutiert)
•5: mit s anlautende ♀ Substantive, dessen Anlaut "s-" aber kein {c,m,p,t} folgt, erhalten zwischen Singular-Artikel und Anlaut ein "t" (ohne Trennstrich) vorgesetzt und das ursprüngliche Anlaut-"s" verstummt
•6: für mit {sc, sm, sp, st} oder mit unter •4+5 ungenannten Konsonant anlautende ♀ Substantive ändert sich durch Hinzufügen eines Singular-Artikels nichts
na [best.Artikel für {♂ + ♀, Pl.} + {♀, Gen.Sg.}]
•7: vokalisch anlautende Substantive erhalten zwischen Plural-Artikel und Anlaut ein "h" (ohne Trennstrich) vorgesetzt: "an h..." und gelten fortan als asphiriert (behaucht)
•8: für konsonantisch anlautende Substantive ändert sich durch Hinzufügen eines Plural-Artikels nichts
Anm.: bestimmte Substantivformen sind hier zur Zeit noch ungeprüft. U.a. können die Artikel auch für andere Kasuus (z.B. Gen.Sg., Gen.Pl.: siehe [S69], [S92], [S93]) verwendet werden, womit sich wieder neue Anlautänderungsregeln ergeben
 S92)  na[S91] + paraiméadar =:
na bparaiméadar [♂Gen.Pl.; 1.Dekl.; ekliptisch mutiert/nasaliert]
 S93)  an + próiseála =:
na[S91] próiseála [♀Gen.Sg.; 3.Dekl.; nicht ekliptisch mutiert]
 S93A)  ó [=Präposition, +Dativ + Softmut.] + an + próiseáil =:
ón [=Präposition; +Dativ + je nach Dialekt: Softmut. oder Eklipse] + próiseáil =:
ón[S78] bpróiseáil (Central-System[S74A] [♀Dat.Sg.; 3.Dekl.; ekliptisch/nasal mutiert]
ón phróiseáil (Lenierungs-System[S74A]) [♀Dat.Sg.; 3.Dekl.; softmutiert]
 S94)  an + páirt =:
an pháirt [= ♀ Nom.Sg., leniert/softmutiert]
 S95)  an + imoibriú[S96] =:
an t-imoibriú [Nom.Sg.]
 S96)  imoibríocht [♀, nur Sg.]
imoibriú[S97] [♂]
imoibriúchán[S97] [♂, nur Sg.]
 S97)  (an t-)imoibriú [♂, Nom.Sg.+Dat.Sg.+Akk.Sg.] + (an) {-ach [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl.] + -án [♂, Nom.Sg.+Dat.Sg.+Akk.Sg.; Suffix für: Diminutiv, Instrument, abgeleit.Nomen]}
(an t-)imoibriú [♂, Nom.Sg.+Dat.Sg.+Akk.Sg.] + (an) {-achán} [♂, Nom.Sg.+Dat.Sg.+Akk.Sg., Diminutiv-Suffix]
(an t-)imoibriúchán [♂, Nom.Sg.+Dat.Sg.+Akk.Sg., Diminutiv-Form]
(an) imoibrithe [♂, Gen.Sg.] + (an) {-aigh [♂, Gen.Sg.] + -áin [♂, Gen.Sg.; Suffix für: Diminutiv, Instrument, abgeleit.Nomen]}
(an) imoibrithe [♂, Gen.Sg.] + (an) -acháin [♂, Gen.Sg., Diminutiv-Suffix]
(an) imoibriúcháin [♂, Gen.Sg., Diminutiv-Form]
(na h)imoibrithe [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl.] + (na) {-aigh [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl.] + -áin [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl.; Suffix für: Diminutiv, Instrument, abgeleit.Nomen]}
(na h)imoibrithe [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl.] + (na) -acháin [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl., Diminutiv-Suffix]
(na h)imoibriúcháin [♂, Nom.Pl.+Dat.Pl.+Akk.Pl., Diminutiv-Form; inexist. nach http://www.teanglann.ie + en.Wiktionary.org]
(na n-)imoibrithe [♂, Gen.Pl.] + (na) {-ach [♂, Gen.Pl.] + -án [♂, Gen.Pl.; Suffix für: Diminutiv, Instrument, abgeleit.Nomen]}
(na n-)imoibrithe [♂, Gen.Pl.] + (na) -achán [♂, Gen.Pl., Diminutiv-Suffix]
(na n-)imoibriúchán [♂, Gen.Pl., Diminutiv-Form; inexist. nach http://www.teanglann.ie + en.Wiktionary.org]
 S98)  an + Gearmáin =:
an Ghearmáin [= ♀ Nom.Sg., leniert/softmutiert]
 S99)  ag [+Dat.:] + an + údar =:
ag an údar [= ♂ Dat.Sg., nicht-mutiert]
ag an t-údar
 S100)  ar [+Dativ:] + (an) + gréasán =:
ar an gréasán [=♂Dat.Sg.; normal nichtmutiert]
ar an ngréasán [=♂Dat.Sg.; Dialekt in Munster immer eklipt.mutiert (sonst nur, falls ≠ {d,t}-anlautend; g ≠ {d,t})]
ar an ghréasán [=♂Dat.Sg.; Dialekt in Ulster immer leniert/softmutiert]
ar an tgréasán [=♂Dat.Sg.; Dialekt in Connacht t-prefigiert, falls ♀ Nomen s-anlautend (g(♂) ≠ s(♀))]
 S101)  sa [+Dativ:] + comhthéacs =:
sa chomhthéacs [= ♂ Dat.Sg., leniert/softmutiert]
 S102)  de [+Dativ:] + frámaí =:
d'fhrámaí [Dat.Pl.]
 S103)  infrideirge [Gen.Sg., ♀Adj.]
infridheirg [Gen.Sg., ♂Adj.; Gen.Sg., ♂Subst.]
 S104)  ón[S78]
as an
 S104A)  ó [+Dativ:]
as [+Dativ:]
 S105)  go [+Dativ:]
go dtí [+Nominativ, Dialekt: +Dativ:]
chuig [+Dativ:]
chun [+Genitiv:]
chum [+Genitiv:]
ins + ar =:
ionsar [+Dativ + Softmutation:]
 S106)  ina[S121] + teannta [=Subst. 'Enge', 'Schwierigkeit', 'Dilemma' (dts.)] + sin =:
ina theannta sin [='damit zusammen', 'ausserdem' (dts.)]
 S107)  ar [+Dativ:] + an + móimint + dépholach =:
ar an móimint dhépholach (Central-System[S74A])
ar an mhóimint dhépholach (Lenierungs-System[S74A])
 S108)  trí [+Dativ:] + an + malartaíocht =:
tríd an malartaíocht (Central-System[S74A])
tríd an mhalartaíocht (Lenierungs-System[S74A])
 S109)  chomhéifeacht tanúcháin
chomhéifeacht cealúcháin
chomhéifeacht maolúcháin (??)
chomhéifeacht díobhaidh (??)
chomhéifeacht díothaithe (??)
chomhéifeacht ionsúiteachta (??)
chomhéifeacht maolaithe (??)
 S110)  in [=Präposition, +Dativ:] + immhe [=Substantiv, wird verballhornt zu 'ann'] =:
in ann [="fähig", "in Reife" (dts.); Gesamtausdruck/Redensart = prädikatives Adjektiv, nur in Verbindung mit einer Form des Hilfsverb 'bí' gebraucht; 'ann' (irl.) ≠ "in" (dts./eng.) ]
 S111)  do [=Präposition, +Dativ + Softmut.] + bios-DHA [=Substantiv] =:
do bhios-DHA
 S112)  gan [=Präposition, + Lenierung von {b,c,g,m,p}-Anlaut +Nominativ:] + athbhrí [=Substantiv] =:
gan athbhrí
 S113)  de [=Präposition, +Dativ + Softmut.] + teocht [=Substantiv] =:
de theocht
 S114)  do [=Präposition, +Dativ + Softmut.] + an + próiseas [=Substantiv] =:
don[S53A] phróiseas
 S115)  go [=Präposition (='zu', 'bis', 'in', 'nach' (dts.)), +Dativ, +h-Prothese vor Vokalanlaut] + dtí [=Verb(alnomen)] + an ... =:
go dtí an ... [=Redensart 'zu(m,r)' (dts.) vor Platznamen]
go [=Präposition (='zu', 'bis', 'in', 'nach' (dts.)), +Dativ, +h-Prothese vor Vokalanlaut] + an [=best.Art.] ... =:
gos an ... [= bis auf wenige feststehende Ausdrücke unüblich]
go [=Präposition (='mit', 'habend' (dts.)), +Eklipse] + tí + an ... [= Nonsens!]
 S116)  i [=Präposition, +Dativ, +Eklipse vor kons.Anlaut] + tiúchanaí =:
i dtiúchanaí
 S117)  i [=Präposition, +Dativ, +Eklipse vor kons.Anlaut] + tuaslagán =:
i dtuaslagán
 S118)  leis [=Präposition, +Dativ, keine Mutation] + an [best.Art. + dialekt.Mutation(Eklipse/Lenierung) im Dativ] + speictreascópacht + fluaraiseach(t) (??) =:
leis an speictreascópacht fluaraiseach(t) (??) (Central-System[S74A])
leis an speictreascópacht bhfluaraiseach(t) (??) (Central-System[S74A])
leis an speictreascópacht fhluaraiseach(t) (??) (Lenierungs-System[S74A])
 S119)  leis [=Präposition, +Dativ, keine Mutation] + an [best.Art. + dialekt.Mutation(Eklipse/Lenierung) im Dativ] + speictreascópacht + athshondas + paramaighnéadach =:
leis an speictreascópacht athshondas paramaighnéadach (??) (Central-System[S74A])
leis an speictreascópacht athshondas bparamaighnéadach (??) (Central-System[S74A])
leis an speictreascópacht athshondas pharamaighnéadach (??) (Lenierungs-System[S74A])
 S120)  leis [=Präposition, +Dativ, keine Mutation] + an [best.Art. + dialekt.Mutation(Eklipse/Lenierung) im Dativ] + gallúnú =:
leis an ngallúnú (Central-System[S74A])
leis an ghallúnú (Lenierungs-System[S74A])
 S121)  i [=Präposition, +Dativ, +Eklipse vor kons.Anlaut] + a [Partikel/ indirekt.Relativpronomen + Eklipse/Lenierung] =:
ina [=gebeugte Präp. = 'in which' (eng.)]
Hinweis: 'ina' kann sowohl Präposition + Verbalpartikel als auch Präposition + Possessivpron. sein
 S122)  ina[S121] + diaidh [Subst. [= "das Danach", "Folgende", "Ende", "Rückwärtige", "(die) Rückseite", "(der) Schluss" (dts.)], nur noch in irl.Redensart, nicht als separates Nomen üblich] + sin =:
ina dhiaidh sin

vorläufiges Bearbeitungsende; später mehr ...:

focail áirithe,
eochair focail,
eochairfhocail

(keywords):
Detlef, Pagel, Giessen, 1992,
DHA, DKG, NADH, pH, pKa, EPR, APL
ábhar, achoimre, aicéatón, aicéitiol, aigéad, alcaileach, ascorbach, athshondas, banda, bios, bparaiméadar, butaraildéad, caighdeánach, calabrúcháin, carbocsailaigéid, céata, céitea, chiallú, cioglúchán, comhéifeacht, creathaidh, criostalaigh, décéata, deoitéiriú, dhépholach, dhian-scaoilteacha, díhidrea, dí-ocsaídiú, éabhlóid, éagobhsaí, eanól, fiseolaíocha, fhluaraiseacht, fótaiméadracht, fréamhacha, fuinneamh, gallúnaithe, Ghnáth, gníomhachtúcháin, grúpa, gúlónach, hidrealú, hiodráitithe, idirmheánach, imoibriú, infridheirg, isi, leictreonacha, luach, millíní, móimint, nasc, neodrach, ocsaídiú, ocsdí, ocsó, ordú, paramaighnéadach, reduchtón, réigiúin, réimse, seasmhach, speictrea, speictreascópacht, speictrim, stáid, suimeálach, táirge, tanúcháin, tátaiméireacht, teochta, thoirtmheascadh, thomhais, tionscnamh, tiúchanaí, tráchtas, tuaslagán,
Haftungsausschluss
Flag Counter
© drpagel.de Alle Rechte vorbehalten.